Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret1221939

Saat

Ulu ailesinin Bardat Yaylası Erenkuyu mevkiinde deneme amaçlı 1,5 dönüm arazi üzerine kurdukları Lavanta bahçesini Gülnar Belediye Başkanımız Alpaslan Ünüvar

     Ulu ailesinin Bardat Yaylası Erenkuyu mevkiinde deneme amaçlı 1,5 dönüm arazi üzerine kurdukları Lavanta bahçesini Gülnar Belediye Başkanımız Alpaslan Ünüvar ve Ziraat Mühendisi Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyemiz Osman Çöl yerinde incelemelerde bulunarak bahçe sahibi İlhan Ulu Bey’den bilgi aldılar. İlerleyen dönemlerde Gülnar Belediyemiz tarafından alternatif tarım ürünü olarak lavanta, tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine uzman kişiler eşliğinde sempozyum düzenleneceğini söyleyen Başkan Ünüvar “Lavanta bitkisinin Gülnar İlçemiz iklim şartlarına uygun olduğunu su ve fazla bakım gerektirmediğinden maliyetinin düşük olması, lavanta bitkisinden dekar başına 15 kg bal almak mümkün olduğundan arıcılığın gelişmesine katkı sağlaması, kozmetik sektöründe de kullanıldığı için pazarının olması ve en önemlisi de turizm girdisinin çok yüksek olması sebebi ile İlçemize katkı sunabilecek alternatif bitkilerin başında gelmektedir. Bu konuda ilçemize ön ayak olan Ulu ailesine teşekkür ederim” dedi.
Bahçe sahibi ilhan Ulu Bey yaptığı açıklamada “ Lavanta bitkisini yetiştirmemizdeki amacımız ilçemize hizmettir. Bu görmüş olduğunuz alan yaklaşık 1,5 , 2 dönüm üzerine kurulu. Kurduğumuz lavanta bahçesi şu anda ticari bir amaçla değil deneme için kurduk. Yetiştirme süresinin 3 yıl olduğu söylenen lavanta bitkimiz gördüğünüz gibi ilçemizde 1 yılda bu kadar güzelleşebiliyor. Zannediyorum ilerde bu bölgeye bir öncelik etmiş olacağız. Çok iyi bir alternatif gelir olacak lavanta bitkimiz aynı zamanda turizm katkı sağlayacağı için ilçemizin tanınmasına da yardımcı olacaktır” dedi.
Başkan Ünüvar, Ulu ailesinin babası Merhum Muhtar Hasan Ulu ve eşi Fatma Ulu hayratına yaptırılan çeşmenin açılışını yaparak, kabirlerini ziyarette bulundu.

                   1694 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu