Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret52100
Saat
Hava Durumu

Lavanta Yetiştiriciliği Konferansı, Gülnar Belediyesi, Gülnar Kent Konseyi ve Gülnar İlçe Tarım Müdürlüğü koordinesinde Gülnar Kültür Merkezinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

 Lavanta Yetiştiriciliği Konferansı Kent Konseyi Başkanı Selami Bağca’nın açılış konuşması ile başladı. Ziraat Yüksek Mühendisi Lavanta Kokulu Köy Proje Koordinatörü Ali Sağdaş tarafından yapılan sunumlarla dünyadan ve ülkemizden örnek lavanta üretimi fotoğrafları ve videoları gösterilerek ve lavanta hakkında bilgiler verilerek katılımcılar bilgilendirildi.             

Konuşmacı Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Sağdaş “Lavanta bitkisi son yıllarda gözde bir ürün haline geldi. Gülnar ilçesi de araştırmalarımıza göre lavanta bitkisine uygun bir iklim ve toprak yapısına sahip. İlçede lavanta üretimiyle birlikte elde edilebilecek lavanta demetleri, lavanta yağı, sabunu, lavanta balının ve birçok lavanta ürünlerinin pazarlamayla ilgili herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz. Lavanta bitkisi Isparta da olduğu gibi turizme de önemli katkı sağlayacaktır. İlçe halkımız bu sayede gelirlerini arttıra bileceklerdir. İlçenin doğal güzelliği, lavantanın görselliğiyle birleştiğinde fotoğraf severler için de cazibe merkezi haline gelecektir. Gördüğümüz kadarıyla örnek olarak Gülnar Bardat ilçemizde yapılan lavanta bahçesi de kısa sürede yetişmiş. Yetiştirme süresinin 3 yıl olduğu lavanta bitkimiz gördüğünüz gibi Gülnar ilçemizde 1 yılda bu kadar güzelleşebiliyor. İlerleyen zamanlarda Gülnar ilçemizde alternatif tarım ürünü olarak lavanta yetiştirildiğini görmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Yoğun ilgi ve katılım sağlanan eğitim soru ve cevapların bitimiyle tamamlandı.

Gülnar Belediyesi, Gülnar Kent Konseyi ve Gülnar İlçe Tarım Müdürlüğü adına Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Sağdaş Beye ve tüm katılımcılara sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.147 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın